با آغاز فصل امتحانات،  استرس دانش آموزان هم شروع می شود. استرس باعث اختلال در تمرکز و مانع از به یاد آوری مطالبی که خوانده اید می شود.

محصلانی که نمی تواند استرس خود را کنترل کند، حتی اگر مطالب امتحان را از همکلاسی های خود بهتر بداند، باز هم در امتحان خوب عمل نمی کند.

پس از ذکر نام و یاد خداوند متعال، با رعایت نکات زیر قادر خواهید بود بر استرس امتحان غلبه کنید:

1. از مطالب کتاب خلاصه نویسی کنید. چند دقیقه وقت بگذارید و به مطالبی که خوانده اید در ذهنتان نظم ببخشید. طوری برنامه ریزی کنید که به اندازه کافی وقت برای خواندن تمام مطالب داشته باشید. بر اساس میزان اهمیت مطالب زمان خاصی را به هر کدام اختصاص دهید. با این کار تنش شما کمتر می شود. چون حالا دیگر می دانید که چقدر وقت دارید.

2. اگر برخی از مطالب درسی را متوجه نمی شوید، عصبی نشوید. چون استرس و عصبانیت در این حالت هیچ کمکی به شما نمی کند. به جای آن از یک معلم خصوصی یا هم کلاسی تان کمک بگیرید.

3. برای خودتان سناریوهای فاجعه آمیز درست نکنید.  آینده تان را تنها به خاطر یک امتحان ساده به خطر نیندازید. احتمال اینکه یک آزمون معمولی شانس شما را برای داشتن یک زندگی خوب در آینده تضمین کند، خیلی کم است. یاد بگیرید که خودتان را در شرایط آرامی تصور کنید. مثبت فکر کنید و همیشه خود را پیروز بدانید نه یک بازنده. به خود و توانایی های خودتان ایمان داشته باشید. شما می توانید این امتحان را با موفقیت پشت سر بگذارید.

4. دلایل اصلی اضطراب تان را پیدا کنید. بدانید که افکار منفی شما را ویران می کند. سعی کنید برای هر فکر احساسی و استرس زا ، دلیل منطقی برای خود بیاورید.

5. شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشید. سعی نکنید با خوردن چای یا قهوه و یا قرص های دیگر، تا صبح روز بعد بیدار بمانید. درصورت به هم خوردن نظم خواب و یا كم خوابی، كارایی مغز كاهش می یابد و موجب افزایش استرس می شود و در نتیجه زمان امتحان احساس خستگی می کنید و تمرکز کافی ندارید.

شش ساعت خواب در شب برای حفظ آمادگی بدن و تخفیف استرس و فشار روانی مورد نیاز است.

طبقه بندی: روانشناسی،
برچسب ها: روانشناسی، استرس زدایی، استرس شب امتحان، چگونه استرس را از خود دور کنیم،

تاریخ : جمعه 22 اسفند 1393 | 11:25 ق.ظ | نویسنده : داریوش جلالی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic